top of page

Badanie wody ze studni - jak je wykonać?

Wskazania do wykonania badania wody ze studni


Posiadacie na swojej posiadłości studnie. Macie zrobione nawadnianie automatyczne, ale na kostce, na murkach i być może na roślinach pozostaje  brązowy nalot. Goście wypominają, sąsiedzi obserwują - wypadałoby coś z tym zrobić. Aby dowiedzieć się jaką metodę uzdatniania zastosować, dajecie wodę do badania do Sanepidu lub jakiegoś laboratorium w okolicy, które się tym zajmuje. Istnieją pewne procedury pobierania próbek wody.


Procedura pobrania próbki wody studziennej


odpowiednie przygotowanie zaworu oraz zlanie wody


Przed rozpoczęciem pobierania należy usunąć wszelkie perlatory, przedłużki, wkłady znajdujące się na wylocie zaworu. Jeśli na wylocie kranu znajdują się jakieś osady (kamień, muł) należy je usunąć. Następnie wyczyścić zawór probierczy przy użyciu detergentu, po czym wypłukać wodą.

Kurek probierczy należy zdezynfekować opalając płomieniem lub zanurzając w alkoholu na czas 2-3 min. Aby pobrać wodę należy odkręcić zawór wg ustalonego przepływ i spuszczać wodę do wypłukania środka dezynfekującego i ustabilizowania temperatury (zazwyczaj wystarczy 5-8 min). Jeśli woda w instalacji jest zastała należy spuszczać dłużej.


Wodę ze studni kręgowej należy pobrać przy pomocy wiadra przeznaczonego tylko do wody. Trzy pierwsze wiadra wody wyciągniętej ze studni wylać, a z czwartego nalać wodę do jałowej butelki. Przy nalewaniu nie dotykamy butelki brzegiem wiadra. Nie zanurzamy butelki w wiadrze w celu pobrania z niego wody.


Pobranie próbki wody do jałowego pojemnika


Butelkę rozpakować z papieru, przez papierowy kapturek wyjąć korek i wyrzucić pasek papieru znajdujący się między szyjką butelki a korkiem. Korek trzymać w ręku lub odłożyć dolną jałową częścią ku górze, chroniąc przed zanieczyszczeniem. Nie należy przepłukiwać butelki (w butelce znajduje się substancja dezaktywująca chlor).

Podczas pobierania próbki nie należy dotykać butelką kranu. Pobrać próbkę do objętości ¾ butelki po czym zamknąć butelkę korkiem z kapturkiem i zapakować w papier.

Odpowiedni transport i przechowywanie próbek wody


Próbki należy pobierać do jałowych pojemników dostępnych w laboratorium. Pobrane próbki należy dostarczyć do laboratorium w dniu pobrania. Czas od pobrania próbki do dostarczenia do badania powinien być jak najkrótszy, ale nie dłuższy niż osiem godzin.


Nie pobieramy próbek wody za pośrednictwem węży gumowych i węży ze sztucznego tworzywa podłączonych do kranu. Jeśli próbki nie będą transportowane bezpośrednio po pobraniu, powinny zostać schłodzone do temperatury ok. 10 °C (w lodówce). Podczas transportu próbki należy chronić przed światłem słonecznym i przegrzaniem.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Wzrost opłacalności montażu pomp ciepła Nieustanie wzrastające ceny gazu, oleju opałowego czy węgla sprawiają, że konwencjonalne źródła energii są coraz mniej opłacalne. Nie bez znaczenia pozostaje ta

Pompa ciepła powietrze woda — jak działa?

Mechanizm działania pompy ciepła Mechanizm działania tego typu urządzenia jest bardzo prosty i bazuje na energii odnawialnej. Jego podstawowym elementem jest wymiennik, który składa się z jednostki ze

Parametry otrzymywane podczas analizy wody

W analizie przygotowanej przez laboratorium znajdują się parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Jednym z częstych problemów jest żelazo w wodzie ze studni głębinowej. Zdarzają się także zaka

Comments


bottom of page