top of page

Parametry otrzymywane podczas analizy wody

W analizie przygotowanej przez laboratorium znajdują się parametry fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Jednym z częstych problemów jest żelazo w wodzie ze studni głębinowej. Zdarzają się także zakażenia paciorkowcami kałowymi i innymi bakteriami. Sprawdź, jak interpretować otrzymane wyniki badania i kiedy zdecydować się na uzdatnianie.


Parametry fizykochemiczne w badaniu wody ze studni


Podstawowe cechy organoleptyczne oceniane przez laboratorium to barwa, zapach, smak i mętność. Ich nieprawidłowe wyniki mogą oznaczać zanieczyszczenie cząsteczkami stałymi, na przykład związkami żelaza i innych metali. Zmieniony smak czy zapach najczęściej spowodowany jest obecnością produktów metabolizmu różnych organizmów bądź stanowi skutek uboczny procesu uzdatniania wody, np. z pomocą związków chloru.


Więcej informacji dotyczących jakości analizowanej próbki dostarczają badania wskaźników fizykochemicznych. Należą do nich między innymi odczyn, który powinien mieścić się w przedziale 6,5 – 9,5, a także przewodność i twardość. Miara przepływu prądu elektrycznego jest badaniem obrazującym stopień mineralizacji wody. Podobnie jest w przypadku twardości, która zależy od ilości rozpuszczonych związków wapnia i magnezu. Zbyt duże wartości jonów tych minerałów mogą prowadzić do tworzenia się kamienia kotłowego, a ponadto znacząco zwiększają użycie środków myjących w gospodarstwie domowym.


Innymi czynnikami, które wykrywa badanie wody ze studni głębinowej, są azotany i azotyny, jon amonowy, chlorki i fluorki. Ich nadmierna ilość obecna w próbce może świadczyć o zanieczyszczeniu pochodzącym z przetwórstwa spożywczego, ścieków przemysłowych i roli.


Jony metali, które mogą być obecne w próbce wody


Żelazo w wodzie ze studni głębinowej powoduje zmianę jej barwy, mętności, smaku i zapachu. Pierwiastek ten występuje najczęściej w duecie z manganem. Ich obecność sprzyja rozmnażaniu się bakterii manganowych i żelazowych, które z kolei tworzą maziste osady w wodociągach. Badanie próbki ze studni umożliwia wykrycie zanieczyszczenia, zanim stanie się ono istotnym zagrożeniem dla zdrowia. Uzdatnianie wody najczęściej sprowadza się do instalacji odżelaziacza, który skutecznie usuwa nadmiarowe jony żelaza i manganu.


Kolejnym problemem może być wykrycie w próbce ze studni głębinowej metali ciężkich — arsenu, kadmu, niklu, rtęci, ołowiu, miedzi. Podobnie jak w przypadku żelaza, ich obecność wiąże się z ryzykiem dla zdrowia ludzi i niekorzystnie wpływa na instalację wodnokanalizacyjną. W celu uzdatnienia wody stosuje się filtry wstępne o dużej powierzchni filtracyjnej.


Wskaźniki mikrobiologiczne w badaniu wody ze studni


W przypadku zanieczyszczeń pochodzenia fekalnego konieczne jest podjęcie działań w dwóch kierunkach. Pierwszym, doraźnym, będzie uzdatnianie za pomocą odpowiednich filtrów. Drugim powinno być wyeliminowanie źródeł zakażenia w studni głębinowej. W badaniu laboratoryjnym szczególnie istotne jest oznaczenie ilości trzech bakterii: Escherichia coli, Enterococcus faecalis i Clostridium perfrigens.


W próbce ze studni głębinowej nie powinny być obecne żadne z tych mikroorganizmów. Ich występowanie stwarza poważne ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt, korzystających z ujęcia. Mogą powodować zatrucia pokarmowe prowadzące do ostrych biegunek i odwodnienia.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Wzrost opłacalności montażu pomp ciepła Nieustanie wzrastające ceny gazu, oleju opałowego czy węgla sprawiają, że konwencjonalne źródła energii są coraz mniej opłacalne. Nie bez znaczenia pozostaje ta

Pompa ciepła powietrze woda — jak działa?

Mechanizm działania pompy ciepła Mechanizm działania tego typu urządzenia jest bardzo prosty i bazuje na energii odnawialnej. Jego podstawowym elementem jest wymiennik, który składa się z jednostki ze

Badanie wody ze studni - jak je wykonać?

Wskazania do wykonania badania wody ze studni Posiadacie na swojej posiadłości studnie. Macie zrobione nawadnianie automatyczne, ale na kostce, na murkach i być może na roślinach pozostaje  brązowy na

Comments


bottom of page